Zasady działania automatów do piaskowania
Automaty do piaskowania służą oczyszczaniu zużywających się części maszyn przed tym, jak zostaną poddane konserwacji i regeneracji. Proces oczyszczania z odczynników chemicznych i innych zanieczyszczeń nazywany jest inaczej piaskowaniem. Urządzenia do piaskowania są zaprojektowane w taki sposób, by czynność oczyszczania była w możliwie największym stopniu zautomatyzowana, co pozwala na zwiększenie wydajności produkcji bez - konieczności angażowania umiejętności, siły oraz uwagi pracownika.
Przebieg pracy automatycznej piaskarki
W skład konstrukcji piaskarki wchodzi hermetyczna, oświetlona kabina, obrotowy stół oraz ramiona, na których zamieszczone są dwie dysze. Stół obrotowy umiejscowiony jest na prowadnicach, które regulują prędkość jego poruszania się. Częstotliwość obrotów podlega regulacji do 20 obrotów na minutę. W czasie obracania się stołu, na którym umieszczony jest czyszczony element dysze, emitują sprężone powietrze wraz z piaskiem, poruszając się w jednej osi kierując strumień powietrza na przedmiot. Piasek, wraz ze sprężonym powietrzem wydobywającymi się z dysz, ma na celu “wykruszanie” i usuwanie zanieczyszczeń.
Piasek wykorzystany do czyszczenia zasysany jest do pojemnika na dół komory i odciągany do cyklonu. W zależności od grubości ziaren i ich przydatności do dalszego czyszczenia może w nim pozostać lub zostać wydalony do zespołu filtrów. W dolnej jego części znajduje się pojemnik, do którego opadają zanieczyszczenia. Czujnik pojemnika jest zaprogramowany tak, by reagował na jego zapełnienie.
Pełna kontrola nad czynnościami systemu
Sterowanie maszyny odbywa się zdalnie, co pozwala na monitorowanie procesu oraz zmianę ustawień. Sterowniki pozwalają kontrolować takie części i czynności automatów do piaskowania jak silniki wentylatora, silniki napędzające stół, oświetlenie kabiny, kontrolę zaworów piasku oraz powietrza, sygnalizator awarii, oczyszczanie filtrów i oddmuchiwanie stołu. System, do którego podłączona jest maszyna, jest w stanie kontrolować każdy element pracy - zarówno obroty stołu, jak i różnicowania proporcji powietrza i piachu w strumieniu poprzez kontrolę zaworów, co pozwala na pełne dostosowanie procesu do potrzeb pracy i rodzaju czyszczonego urządzenia.